آشنایی با چند ساز مهم ژاپنی

 شدت صدای طبل ژاپنی باعث شده است تا از آن به عنوان وسیله ارتباطی استفاده کنند . “وادایکو” (طبل ژاپنی) در مراسم سنتی و فستیوال‌های ژاپن نقش‌مهمی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، درکنسرت موسیقی سنتی ژاپن از چند ساز مهم این کشور استفاده خواهد شد که آشنایی مخاطبان با این سازها قطعا در درک بهتر قطعات و محتوای کنسرت تاثیر می گذارد.

سه تار ژاپنی (شامیسن) : شامیسن در اصل در تئاترهای کابوکی و عروسکی دوره “ادو” کاربرد داشت. این ساز به نوعی شکلی از عود – سه تار اوکیناوایی به نام “سانشین” است که طول آن از ۱/۱ تا ۴/۱ متغیر است. این ساز را با مزقان می‌نوازند. شامیسن را غالبا همراه با صدای خواننده نواخته می‌شود ودانگ و ارتفاع پایه آن را آواز خواننده تعیین می‌کند. شامیسن بیشتر درنگ یا در اصطلاح ژاپنی‌ها “ما” را نشان می‌دهد.

سنتور ژاپنی (کوتو): قدیمی‌ترین انواع این ساز در ابتدا ۵ و بعدتر ۶ تار داشت و طول آن یک متر بود. در دوره “تارا” کوتویی با سیزده تار و دو متر طول از چین به ژاپن وارد شد و گروه نوازندگان دربار از این نوع کوتو استفاده می‌کردند. کوتو از چوب درختی به نام “پائولونیا” ساخته می‌شود و هر تار آن خرک متحرک جداگانه‌ای دارد. این ساز را با زخمه‌هایی که به انگشتان اشاره، میانی و شست دست راست متصل است می نوازند. زیر و بمی و تعدیل دانگ این ساز با فشار روی تارهای آن تنظیم می شود.

از ما حمایت کنید

نویسنده مطلب: deconik

گروه بازرگانی دکونیک با 29 سال سابقه ، همکاری با برند های موفق ایران در حال حاضر طی فعالیت های جدید و کسب آگهی لازم در زمینه آکوستیک،عایق های صوتی، پشم سنگ و... قدم برداشته تا در کنار شما دوستان خدمتی دیگر را برای شما به ارمغان بیاورد. نام تجاری دکونیک در سال 1392 ثبت گردید و با این برندسازی بستری مطمئن و محصولاتی با کیفیت و انحصاری را برای شما همراهان عزیز فراهم کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *