ایزوله و عایق کردن اتاق

صدای پرنده ها و یا موسیقی بتهوون فوق العاده است -. اما صدایی ک ما نمی خواهیم در موقع نامناسب و در زمان اشتباه شنیده شود، صرفا سر و صدا است. یک مزاحم است که می تواند زندگی را به دلیل استرس زا بودن ، کار و تحصیل غیرممکن سازد. اگر از یک مشکل سر و صدا رنج می برید، ساده ترین راه این است که صدا را در منبع خود بکشید، اما گاهی اوقات این گزینه فقط گزینه نیست. اگر شما در نزدیکی یک محل ساخت و ساز، یک نوار پر سر و صدا و یا کلوپ شبانه زندگی می کنند، یا شما یک همسایه فرهیخته سالخورده دارید که تلویزیون را از طریق دیوار خود در حین انفجار کامل پخش می کند، کاهش میزان حجم صدا ممکن است بسیار سخت باشد. شاید شما مشکل معکوس داشته باشید: شاید شما یک شغل پر سر و صدا یا سرگرمی داشته باشید – ممکن است شما یک موسیقیدان یا یک دی جی باشید – و شما می خواهید مردم در اطراف شما را از درد و رنج صدای شما مرتفع سازند. در هر صورت، افکار شما احتمالا به صدا قطع شده اند. فقط آن چطور است و چگونه کار می کند؟ بیایید نگاه دقیقتری بیندازیم.

علم عایق صدا

زمان هایی وجود دارد که واقعا مشکل با سر و صدا قطعا یکی از مشکلات عمده است. درک علم صدا بهترین راه برای تنظیم آن است. صدا نوعي انرژي است که هنگام وقوع لرزش توليد مي شود. انرژی باید به جایی برود، بنابراین به سمت خارج حرکت می کند، دور از منبع صوتی، برخورد با اشیاء و هوا در اطراف ما با لرزاننده تا زمانی که انرژی باقی مانده به گوش ما می رسد. درون گوشهای ما، هوا نیز ارتعاش می کند ، سلول های کوچک را عمیقا درون سرمان تحریک می کند و صداهای خود را در مغزمان ثبت می کنند. خلاصه، صدا شروع به زندگی در یک منبع می کند، از طریق یک یا چند رسانه ای سفر می کند، گوش می دهد و مغز ما را روشن می کند، و اگر می خواهید آن را در آهنگ های خود متوقف کنید، باید آن زنجیره ای از وقایع را در جایی از مسیر متوقف کنید.

عکس: انرژی صدا نیاز به یک محیط مانند هوا برای حمل آن دارد بسته شدن پنجره تمام سر و صدا را حفظ نمی کند، زیرا صدا از طریق شیشه جامد و قاب پنجره چوبی نیز حرکت می کند. با این وجود، “عایق کردن” یک قدم خوب برای مقابله با صدا است. درک اینکه چگونه امواج صوتی از طریق مواد هوا و مواد جامد عبور می کنند، کلید توقف آن است، اما این کار ساده تر از انجام کار است. یکی از دلایلی که ما با صدا در برابر آن مبارزه می کنیم این است که صدا را با نور اشتباه می گیریم. اگرچه هر دو نوع انرژی هستند که در شکل موج حرکت می کنند، امواج نور طول موج کوتاه تر نسبت به صداها دارند و جلوگیری از آنها بسیار ساده تر است. بر خلاف امواج نور نانو، صداهای بلند می توانند پراش می کنند و از طریق کوچکترین شکاف ها و دهانه ها پراکنده می شوند. مهمتر از همه، در حالی که امواج نور تنها از تعداد زیادی مواد جامد (مانند پلاستیکی و شفاف شفاف) عبور می کنند، انرژی صوتی به راحتی از طریق جامدات عبور می کند و از طرف دیگر تقریبا به اندازه صدای بلند ظاهر می شود. به عنوان مثال، صدا از طریق فولاد (جامد) حدود ۱۵ برابر سریعتر از هوا (گاز) حرکت می کند. هنگامی که مهندسان تونل ها را ایجاد می کنند، گاهی اوقات بر روی دیوارهای فلزی می زنند تا با همکاران خود ارتباط برقرار کنند؛ زیرا این سریع ترین و کارآمد ترین روش انتقال صدا است.سه راه ساده برای متوقف کردن صدا این است که منبع را خاموش کنید، فاصله خود را از آن افزایش دهید (از این نوار پر سر و صدا بیرون بروید)، یا صدای امواج صوتی را از گوش خود بیرون بیاورید (گوش خود را ببندید یا گوشی را در کنسرت راک استفاده کنید). همانطور که قبلا مشاهده کردیم، اولین این موارد غیرممکن است: اگر شما در نزدیکی یک فرودگاه زندگی می کنید، هواپیما نمی خواهد پرواز را فقط برای شما متوقف کند هدفون های لغو سر و صدا احتمالا گزینه ای موثر تر است اگر هدف شما کار آرام و یا تحصیل و یا سفر در یک هواپیما یا قطار است. اگر شما یک موسیقیدان هستید و می خواهید در زمان ضبط در یک اتاق صدا را کنترل کنید، باید صداهای ورودی را به روش های متفاوتی مسدود کنید.

توقف صدا در آهنگ های خود

فرض کنید شما به راحتی در یک اتاق در خانه خود نشسته اید اما نمی دانید که چگونه از سر و صدای ترافیکی خارج از منزل جلوگیری کنید. در مورد امواج صوتی که به اتاق شما می آیند فکر کنید: آنها از طریق هوا بیرون می روند، روی دیوارها و پنجره های خانه شما حرکت می کنند و این مواد جامد را می لرزانند. انرژی از طریق شیشه جامد، چوب، بتن یا سنگ منتقل می شود و هوا را از طرف دیگر دوباره لرزش می دهد. به طوری که صدای خارجی وارد محیط داخل می شود. شما احتمالا می توانید ببینید که راه های مختلفی برای حل مشکل دارید، اما آن ها واقعا جایگزین نیستند؛ راه حل هایی هستند که می توانید ترکیب کنید: شما می توانید سر و صدای ورودی را با مسدود کردن هر مسیر مستقیم هوا که اجازه می دهد صدای خارج به داخل نفوذ کند، کنترل نمایید.انرژی صدا را از طریق دیوارها جذب یا تحریک کنید.

کاهش سر و صدا

اولین و ساده ترین گام این است که صدایی را با مسدود کردن مسیرها کاهش دهد، احتمال دارد که صدا در اتاق شما باشد. موارد واضح مانند لایه های اضافی لعاب ها کمک می کنند، اما فقط اگر آنها در اطراف لبه ها محکم بسته باشند. پنجره های دو لعاب با یک شکاف هوا کوچک، اگر از چوب ساخته شده اند، به هیچ وجه کمک زیادی نمی کنند حتی چیزهایی مانند کانال ها برای کابل ها و یا اتصالات برق نقطه های دسترسی برای صدا را فراهم می کنند. مرتب کردن نشت ها در منزل برای بهبود عایق های حرارتی، چیز متفاوتی است از عایق صدا.مواد عایق حرارتی به طور کلی عایق صدا را بهبود می بخشد، اما همیشه کارایی ندارند و همچنین مواد ویژه ای برای عایق صدا طراحی شده اند.

 

منبع:http://www.explainthatstuff.com/soundproofing.html

 

از ما حمایت کنید

نویسنده مطلب: deconik

گروه بازرگانی دکونیک با 29 سال سابقه ، همکاری با برند های موفق ایران در حال حاضر طی فعالیت های جدید و کسب آگهی لازم در زمینه آکوستیک،عایق های صوتی، پشم سنگ و... قدم برداشته تا در کنار شما دوستان خدمتی دیگر را برای شما به ارمغان بیاورد. نام تجاری دکونیک در سال 1392 ثبت گردید و با این برندسازی بستری مطمئن و محصولاتی با کیفیت و انحصاری را برای شما همراهان عزیز فراهم کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *