موسیقی و ورزش

موسیقی ورزش شما را بهتر می‌کند. با موسیقی، شما می‌توانید در مدت زمان بیشتر و با کسالت کمتری ورزش کنید و واقعاً بیشتر از قبل، از آن لذت ببرید!

اما نوع موسیقی و آهنگی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد.

چگونه فهرست آهنگ‌هایتان در شما شور و اشتیاق بیشتری برای ورزش ایجاد می‌کند؟

موسیقی ورزش شما را بهتر می‌کند. با موسیقی، شما می‌توانید در مدت زمان بیشتر و با کسالت کمتری ورزش کنید و واقعاً بیشتر از قبل، از آن لذت ببرید!
اما نوع موسیقی و آهنگی که انتخاب می‌کنید اهمیت دارد. بهتر است قبل از اینکه هدفون را روی گوشتان بگذارید دوباره فکر کنید. در این مطلب می‌خواهیم به شما یاد دهیم که چگونه از موسیقی به عنوان یک اسلحۀ سِرّی برای ورزش استفاده کنید.
دکتر دیوید لی پریست، محقق و روانشناس سلامت در دانشگاه برونل لندن، می‌گوید: «موسیقی می‌تواند شما را برای فعالیت بیشتر و سخت‌تر تحریک کند.»
پریست افزود: «مخصوصاً موسیقی تند به ما انگیزۀ بیشتری برای پیشروی می‌دهد. موسیقی تند ممکن است شخص را به دلیل احساس خستگی جسمی منحرف می‌کند و سیگنال‌ها را برای متوقف کردن ورزش مسدود کند.»
دکتر کاستاس کاراگرگیس، روانشناس ورزش در دانشگاه برونل که بیش از بیست سال بر روی تأثیر موسیقی بر ورزش مطالعه کرده است، گفت: «اما همۀ موسیقی‌های تند این کار را نمی‌کنند. اگر موسیقی خیلی تند باشد عملکرد و دوام شما  ورزش را بیشتر نمی‌کند.»
کاراگرگیس که بیش از ۲۰ سال بر تأثیر موسیقی در ورزش مطالعه کرده است در ادامه گفت: «مطالعات نشان می‌دهد که نکتۀ جالبی در مورد ضرب وجود دارد؛ ضرب در هر دقیقه ۱۲۰ تا ۱۴۰ ضربه دارد. علاوه بر این، ضرب لذت یا هر گونه متغیر روانی دیگر را هنگام ورزش بهبود نمی‌بخشد.»

انتخاب نوع و سبک موسیقی به شما و سلیقۀ شما بستگی دارد.

اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید یا اگر تمرینات شدید انجام می‌دهید (حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از ظرفیت تمرینات ایروبیک)، به اندازه کافی علاقه و اشتیاق دارید که نیازی نداشته باشید موسیقی شما را برای انجام فعالیت بیشتر تحریک کند.
کاراگرگیس می‌گوید: «اما برای بیشتر افرادی که در سطح متوسط و چند بار در هفته تمرینات بدنی انجام می‌دهند موسیقی قطعاً عامل محرک است. این یک سرگرمی خوشایند است که در صورت کسل‌کننده بودن ورزش به شما کمک می‌کند.»
پریست می‌گوید: «برای این دسته از افراد موسیقی مانند “سس پنیر روی کلم بروکلی” است. در این صورت، موسیقی به آنها کمک می‌کند ورزش را تحمل کنند و برای انجام فعالیت بدنیِ مکرر انگیزه بیشتری پیدا کنند.

انتخاب آهنگ‌ برای ورزش

به هر نوع سبک موسیقی که علاقه دارید ممکن است بخواهید تعداد ضربات در دقیقه را با استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی بررسی کنید.
کاراگرگیس توصیه می‌کند که بر حسب سطح فعالیت بدنی، آهنگ‌هایی انتخاب کنید بازتابی از ضربان قلب شما باشند.
مثلاً هنگام گرم کردن یا خنک کردن بدن از آهنگ‌های کندتر یا آرام‌تر که ضرب آنها در دامنۀ ۸۰ تا ۹۰ ضرب در دقیقه است مانند Stereo Heart اثر Gym Class Heroes یا Twilight اثر Cover Drive استفاده کنید.
کاراگرگیس در ادامه افزود: «وقتی شما فعالیت خود را به مرحلۀ بالاتر و سطح متوسط افزایش می‌دهید آهنگ‌هایی که ضرب آنها ۱۲۰ تا ۱۴۰ بار در دقیقه است ایده‌ال هستند؛ مانند Starships اثر Nicki Minaj (125 ضرب در دقیقه)، Domino اثر Jessie J (127 ضرب در دقیقه) و Turn Me On اثر David Guetta و Nicki Minaj (128 ضرب در دقیقه). آهنگ‌هایی که ضرب آنها بیش از ۱۴۰ بار در دقیقه است کمتر احتمال دارد ورزش شما را بهبود ببخشند.

به موسیقی تکیه نکنید

اگر دونده‌ای هستید که مسابقه می‌دهد، زیاد خودتان را به یک قطعۀ موسیقی هنگام دویدن عادت ندهید.
به این دلیل که در برخی مسابقات موسیقی ممنوع است. در سال ۲۰۰۷، سازمان Track and Field امریکا، استفاده از وسایل موسیقی همراه را ممنوع کرد؛ آن هم درست یک هفته قبل از مسابقات دوی ماراتن در نیویورک. برخی دوندگان به آی‌پاد عادت دارند. در مقایسه با افرادی که هنگام تمرین به موسیقی گوش نمی‌دهند، همین عادت یک نقطۀ ضعف به حساب می‌آید.
پریست می‌گوید: «از نظر روانشناسی، گوش دادن به موسیقی نوعی شرطی‌شدن است. شما خودتان را برای دویدن با موسیقی شرطی می‌کنید و انتظار دارید همیشه همه جا موسیقی همراه شما باشد. بنابراین، وقتی ناگهان موسیقی حذف می‌شود و دیگر چنین چیزی وجود ندارد انتظار عملکرد ضعیف خود را خواهید داشت.»
اینها به این معنی نیست که شما باید در سکوت کامل ورزش کنید. فقط گاهی اوقات سکوت لازم است تا قبل از مسابقه به آن عادت کنید.
کاراگرگیس نصیحتی برای شما دارد: برای هر دو بار ورزش با موسیقی، یکی را بدون موسیقی انجام دهید.
کاراگرگیس در ادامه افزود: «اگر این طور فایده نداشت، باید شیوه‌ای به نام تصور شنیداری را امتحان کنید. در این شیوه، شما سعی می‌کنید تصور کنید که در حال ورزش به آهنگ دلخواه خود گوش می‌دهید. در این حالت، شما می‌توانید بدون گوش دادنِ واقعی به موسیقی، آن را “بشنوید”. اگر دوست دارید برای خودتان آواز بخوانید.

حواستان به میزان صدا باشد

انفجار صدای موسیقی یا گوش دادن به موسیقی با صدای بلند ایدۀ خوبی نیست. زیاد کردن صدای موسیقی هنگام ورزش شدید ممکن است به شنوایی شما آسیب برساند.
کاراگرگیس در مورد موسیقی بلند همراه با ورزشِ شدید هشداد داد که این کار باعث افت موقت شنوایی می‌شود. در هنگام ورزش، خون در گوش داخلی به سمت عضلاتی که در حال فعالیت هستند می‌جهد و شما را بیشتر در معرض آسیب شنوایی قرار می‌دهد.
مارشال چِیسین، مدیر تحقیقات شنوایی در  کلینیک موسیقی‌دان‌های کانادا گفت: «هنگام دویدن در فواصل کوتاه، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند عواقبی را در پی دارد. اگر شما هنگام ورزش به موسیقی با صدای بلند از طریق آی‌پاد گوش دهید، ممکن است کمی فشار به گوشتان وارد آید، گوش شما زنگ بزند و به کاهش موقت شنوایی دچار شوید. اما در بیشتر موارد، حدوداً طی ۱۶ تا ۱۸ ساعت بعد، شنوایی به طور کامل بهبود پیدا می‌کند.»

برایان فلیگُر، مدیر شنوایی‌سنجی در بیمارستان کودکان بستُن گفت: «اما اگر در درازمدت گوش دادن به موسیقی از طریق هدفون برای شما عادت شود، ممکن است منجر به آسیب دائمی شود. قرار گرفتن در معرض موسیقی برای طولانی‌مدت سلول‌های مو در گوش داخلی را، که مسئول شنوایی هستند، از بین می‌برد.
فلیگر در ادامه گفت: «در برخی مواردِ شدید، افرادی که به مدت طولانی به موسیقی با صدای خیلی بلند گوش‌ می‌دهند دچار وزوز مزمن گوش می‌شوند؛ یعنی همیشه در گوش خود صدای زنگ می‌شنوند. وزوز گوش در صدر عوارض تداخل در شنوایی است و می‌تواند منجر به افسردگی و دیگر مشکلات سلامت روانی شود.»
از آنجا که افت شنوایی تدریجی است و بروز آن سال‌ها طول می‌کشد، قبل از آنکه دیر شود رعایت جوانب احتیاط اهمیت دارد. فلیگر نصیحت می‌کند که اگر از هدفون استفاده می‌کنید، قانون “۸۰ در ۹۰” را دنبال کنید. به عبارت دیگر، گوش دادن به موسیقی با دستگاه‌های همراه مانند آی‌پاد با صدایی به اندازۀ ۸۰ درصد از نهایت بلندی صدا حداکثر تا ۹۰ دقیقه در روز بی‌خطر است.
چِیسن می‌گوید: «اعتدال یک استراتژی خوب است. اگر آهنگ مورد علاقۀ خودتان است آی‌پاد خود را روشن کنید و به موسیقی با صدای بلند گوش دهید اما بعد از آن، میزان صدا را تا اندازۀ معقول پایین بیاورید. اگر یک روز بیش از اندازه از گوش خود کار کشیدید، چند روز بعد را به گوش خود استراحت دهید و همه چیز را ساکت کنید.»
وی در ادامه افزود: «به عبارت دیگر، اگر در اواسط هفته هنگام ورزش به موسیقی با صدای بلند گوش دادید تا آخر هفته میزان صدا را بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد بالا نبرید. البته با این کار خطر آسیب انفجار موسیقی را کم نمی‌کنید بلکه فقط نمی‌گذارید گوش دادن به موسیقی با صدای خیلی بلند برای شما عادت شود.
فلیگر این طور پیشنهاد می‌کند که از هدفون‌های عایق صدا استفاده کنید زیرا آنها صدای پس‌زمینه را ساکت می‌کنند. در این حالت، راحت‌تر می‌توانید به موسیقی با صدای کمتر گوش دهید و دیگر مجبور نیستید به صداهای دیگر گوش دهید.

بی‌خطر موسیقی گوش دهید

از هر هدفونی که استفاده می‌کنید بهتر است به دلیل حفظ ایمنی در فضای باز این کار را نکنید.
وقتی هدفون روی گوش شماست صدای ترافیک یا دیگر صداهای خطر را نمی‌شنوید. این کار شما را بیشتر از قبل در معرض خطر قرار می‌دهد.
کاراگرگیس گفت: «همیشه از شنیدن خبر سوانحی که در اثر استفاده از هدفون برای دوندگان اتفاق می‌افتد ناراحت می‌شوم.»
او به عنوان حرف آخر چنین گفت: « هنگام دویدن در پیاده‌رو یا دوچرخه‌سواری در جاده، هرگز به موسیقی گوش ندهید.»

منبع: http://www.ariasalamat.com

از ما حمایت کنید

نویسنده مطلب: deconik

گروه بازرگانی دکونیک با 29 سال سابقه ، همکاری با برند های موفق ایران در حال حاضر طی فعالیت های جدید و کسب آگهی لازم در زمینه آکوستیک،عایق های صوتی، پشم سنگ و... قدم برداشته تا در کنار شما دوستان خدمتی دیگر را برای شما به ارمغان بیاورد. نام تجاری دکونیک در سال 1392 ثبت گردید و با این برندسازی بستری مطمئن و محصولاتی با کیفیت و انحصاری را برای شما همراهان عزیز فراهم کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *